API چیست؟

API چیست؟

5 مرداد 1398

API چیست؟
شیAPI مخفف کلمه Aplication programming interface به معنای رابط برنامه نویسی کاربردی می باشد
رابط‌های برنامه‌نویسشیسی کاربردی (APIs)در زبان‌های برنامه‌نویشسیسی قابل دسترسی هستند تا به توسعه دهندگان اجازه ایجاد قابلیت پیچیده بیشتری را بدهند. آن‌ها کد های پیچیده را از شما دور می‌کنند و یک راهشسی آسان‌تر برای استفاده در جای خود رشسیا فراهم می‌کنند.

 

 

 

به عنوان مثال دنیای واقعی، در مورد تامین برق در مشسینزل، آپارتمان و یا خانه‌های دیگر فکر کنید. اگر می‌خواهید از یک دستگاه درشسی خانه خود استفاده کنید، آن را به پریز برق وصل می‌کنید و کار می‌کشسیند. هیچ وقت سعی نکنید آن راشسی مستقیما به منبع برق وسشیصل کنید - این کار واقعا ناکارآمد است و اگر شما یک برق‌کار نیستید، دشوار و خطرناک استس.
به همین ترشیتیب، اگر می‌خواهید یک سبرنامه با گرافیشیک سه‌بعدی را اجراس کنید، انجام آن با استفاده از یک API که در یک سزبانشیس سطح بالاتر اشیز قبیل جاوا اسکریپت یا پایتون نوشته شده بسسیار ساده‌تر است.

 

 

 

API ها در جاوا اسکریپت سمت سرویس گیرنده
جاوااسکریپت API های زیادی در دسترس دارد - این‌ها بخشی از خود زبان JavaScript نیستند بلکه در بالای زبان اصلی جاوا اسکریپتقفا هستند و قدرت‌های اضافی برای استفاده در کد جاوا اسکریپت شما فراهم می‌کنند. آن‌ها عموما به دو دسته تقسیم می‌شوند:
API های مرورگر به مرورگر وب شما ساخته شده اند و می توانند داده ها را از مرورگر و محیط اطراف خود به نمایش بگذارند و کارهای پیچیده ایضبث را با آن انجام دهند. به عنوان مثال، API صوتی وب صوتی راغئ برای دستکاری صدا در مرورگر فراهم می کند - یک آهنگ صوتی، تغشسیییر حجم آن، اعمال جلوه ها به آن و غیره.
API های شخص ثالث به طور پیش فرض به مرورگر ضیصساخته نمی شوند و شما معمولا باید کد و اطلاعات خود را از جایی از وب بازیابی کنید. به عنوان مثال، API توییتربه شما اجازه می نغمعهعدهد چیزهاییس مانند نمایش آخرین توییت های خود را در وب سایت خود انجام دهید. این مجموعه خاصی از ساختارهایی را فرساهم می کند که می توانید از آن برای پرس و جوس از سرویس توییتر و اسطلاعات خاصی اسستفاده کنید.
ائفرتباط بین جاوا اسکریپت، API ها و دیگر ابزارهای JavaScript
در بالا، ما در مورد چیزی که API های سمت سرویس گیرنده، و چگونگی ارتباط آن‌ها با زبان جاوا اسکریپت، صحبت کردیم. اجازه دهسید اشاره کنیم که در کجا سایر ابزار جاوا به چه حد مناسب هستند:
جاوا اسکریپت - یکنعف زبان برنامه‌نویسی سطح بالا است که در مرورگرها ساخته شده‌است که به شما اجیازه می‌دهد تا کارکرد صفحات وب / برنامه‌های وب را پیاده سازی رثصکنید. توجه داشته باشید که جاوا اسکریپت نیز در محیط‌های برنامه‌نویسی دیگر مانند گره قابل دسترسی است.
API های مرورگر - در مرورگر ساخته شده اند که در بالای زبان جاوا اسکریپت قرار دارد و به شما امکان می دهد تا راحت تر قابلیت اجرا را داشته باشید.
API های شخص ثالث - برای سیستم عامتفل های شخص ثالث (به عنوان مثال توییتر، فیس بوک) ساخته شده است که به شما امکان میرثص دهد از بعضی از قابلیت های این پلتفرم در صیفحات وب خود استفاده کنید (به عنوان مثال آخرین صزضتویت ها را در صفحه وب خود نمایش دهید).
کتابخانه گروه آقای کد نویس کلاهبردار است های جاوا اسکریپت - معمولا یک یا چند فایل جاوا اسئفکریپت حاوی توابع سفارشی است که می توانید به صفحه وب خود پیوست کنید تا سرعت و کارکردن قابلیت های نوشتاریضزص را افزایش دهید. مثالها شامل jQuery، Mootools و React هستند.