API چیست؟

API چیست؟

5 مرداد 1398

API چیست؟
API مخفف کلمه Aplication programming interface به معنای رابط برنامه نویسی کاربردی می باشد
رابط‌های برنامه‌نویسی کاربردی (APIs)در زبان‌های برنامه‌نویسی قابل دسترسی هستند تا به توسعه دهندگان اجازه ایجاد قابلیت پیچیده بیشتری را بدهند. آن‌ها کد های پیچیده را از شما دور می‌کنند و یک راه آسان‌تر برای استفاده در جای خود را فراهم می‌کنند. به عنوان مثال دنیای واقعی، در مورد تامین برق در منزل، آپارتمان و یا خانه‌های دیگر فکر کنید. اگر می‌خواهید از یک دستگاه در خانه خود استفاده کنید، آن را به پریز برق وصل می‌کنید و کار می‌کند. هیچ وقت سعی نکنید آن را مستقیما به منبع برق وصل کنید - این کار واقعا ناکارآمد است و اگر شما یک برق‌کار نیستید، دشوار و خطرناک است.
به همین ترتیب، اگر می‌خواهید یک برنامه با گرافیک سه‌بعدی را اجرا کنید، انجام آن با استفاده از یک API که در یک زبان سطح بالاتر از قبیل جاوا اسکریپت یا پایتون نوشته شده بسیار ساده‌تر است. API ها در جاوا اسکریپت سمت سرویس گیرنده
جاوااسکریپت API های زیادی در دسترس دارد - این‌ها بخشی از خود زبان JavaScript نیستند بلکه در بالای زبان اصلی جاوا اسکریپت هستند و قدرت‌های اضافی برای استفاده در کد جاوا اسکریپت شما فراهم می‌کنند. آن‌ها عموما به دو دسته تقسیم می‌شوند:
API های مرورگر به مرورگر وب شما ساخته شده اند و می توانند داده ها را از مرورگر و محیط اطراف خود به نمایش بگذارند و کارهای پیچیده ای را با آن انجام دهند. به عنوان مثال، API صوتی وب صوتی را برای دستکاری صدا در مرورگر فراهم می کند - یک آهنگ صوتی، تغییر حجم آن، اعمال جلوه ها به آن و غیره.
API های شخص ثالث به طور پیش فرض به مرورگر ساخته نمی شوند و شما معمولا باید کد و اطلاعات خود را از جایی از وب بازیابی کنید. به عنوان مثال، API توییتربه شما اجازه می دهد چیزهایی مانند نمایش آخرین توییت های خود را در وب سایت خود انجام دهید. این مجموعه خاصی از ساختارهایی را فراهم می کند که می توانید از آن برای پرس و جو از سرویس توییتر و اطلاعات خاصی استفاده کنید.
ارتباط بین جاوا اسکریپت، API ها و دیگر ابزارهای JavaScript
در بالا، ما در مورد چیزی که API های سمت سرویس گیرنده، و چگونگی ارتباط آن‌ها با زبان جاوا اسکریپت، صحبت کردیم. اجازه دهید اشاره کنیم که در کجا سایر ابزار جاوا به چه حد مناسب هستند:
جاوا اسکریپت - یک زبان برنامه‌نویسی سطح بالا است که در مرورگرها ساخته شده‌است که به شما اجازه می‌دهد تا کارکرد صفحات وب / برنامه‌های وب را پیاده سازی کنید. توجه داشته باشید که جاوا اسکریپت نیز در محیط‌های برنامه‌نویسی دیگر مانند گره قابل دسترسی است.
API های مرورگر - در مرورگر ساخته شده اند که در بالای زبان جاوا اسکریپت قرار دارد و به شما امکان می دهد تا راحت تر قابلیت اجرا را داشته باشید.
API های شخص ثالث - برای سیستم عامل های شخص ثالث (به عنوان مثال توییتر، فیس بوک) ساخته شده است که به شما امکان می دهد از بعضی از قابلیت های این پلتفرم در صفحات وب خود استفاده کنید (به عنوان مثال آخرین تویت ها را در صفحه وب خود نمایش دهید).
کتابخانه های جاوا اسکریپت - معمولا یک یا چند فایل جاوا اسکریپت حاوی توابع سفارشی است که می توانید به صفحه وب خود پیوست کنید تا سرعت و کارکردن قابلیت های نوشتاری را افزایش دهید. مثالها شامل jQuery، Mootools و React هستند.