مقاله ی طراحی نرم افزار اندروید

مقاله ی طراحی نرم افزار اندروید

2 تیر 1398

امروزه برنامه نویسان سیستم عامل اندروید در تلاشند تا برای هرکاری در دنیای مجازی اپلیکیشن‌هایی طراحی کنند تا کاربر بتواند به راحتی و بدون مشکل به امور خود برسند، اما ممکن است طراحی اپلیکیشن اندروید برای مقاصد متفاوتی باشد.
به طور خلاصه و ساده همانطور که برای یک ساختمان به نقشه و طرح ریزی احتیاج دارد، برای ساخت یک اپ موفق هم نیاز به یک پلن است که در این پلن نیازها و ساختار و نمای کلی برنامه مشخص می‌شود.
نرم افزار اندروید
اما در طراحی و ساخت یک نرم افزار اندروید باید به چه نکاتی توجه کنیم؟
رابط کاربری: استفاده کنندگان هر اپلیکیشن مخاطبانی هستند که با توجه به نیاز خود اقدام به نصب آن اپ میکنند، لذا داشتن رابط کاربری مناسب و قابل فهم از جمله نکاتی است که باید به آن توجه کرد.
حجم و مصرف انرژی مناسب: هرچه مقدار حجم اپ ما بالا باشد سرعت اجرای آن به مراتب پایین‌تر خواهد بود و مطمئنا حجم زیادی از فضای ذخیره سازی ما را اشغال خواهد کرد، پس می‌توان حدس زد به احتمال زیاد مخاطب از دانلود و نصب آن خودداری خواهد کرد. همچنین مصرف کم انرژی نیز می تواند از عوامل مهم و موثر بر استفاده بیشتر مخاطب از اپ باشد.
مشخص کردن مخاطب: دلیل اینکه اپ دقیقا مورد استفاده‌ی چه افرادی قرا می‌گیرد و اهداف آنان از نصب چیست مشخصه‌ی مهمی در طراحی نرم افزار اندروید می‌باشد و توسط مدیریت و تیم بازاریابی تعیین می‌شود.
سازگاری با انواع دستگاه‌ها: ممکن است در برخی موارد اپلیکیشن فقط بر روی بعضی از دستگاه‌ها قابل اجرا باشند، به عنوان مثال نرم افزار که برای سیستم عامل اندروید طراحی می‌شود باید بر روی تمامی دستگاه‌ها بخصوص تبلت و موبایل که توسط این سیستم عامل پشتیبانی می‌شود قابل اجرا باشد.
کاربرد اپلیکیشن: در دنیای امروزی سطح رقابت در حوزه های مختلف شدت بسیاری به خود گرفته است. در سال‌های اخیر سرمایه گذاران اشتیاق بسیار زیادی نسبت به گذشته برای حضور در بازار‌های تجارت الکترونیک داشته‌اند، و این امر باعث افزایش کیفیت و کمیت وب سایت‌ها و اپلیکیشن ها شده است. رقابت در حوزه حمل بار و وسیله‌ی نقلیه (اسنپ، الوپیک، تپسی و...) می‌تواند مثال خوبی در این زمینه باشد.
امکان آنالیز اپ: امکان تجزیه و تحلیل مخاطبان یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های حوزه تجارت الکترونیک است که شناخت خوبی از مخاطبان را در اختیار دارنده اپلیکیشن قرار می دهد این امر در اتخاذ تصمیم های آینده بسیار کمک کننده خواهند بود. امروزه نرم افزار های زیادی هستند که این کار را انجام می دهند. به روز رسانی: یکی از دلایل محبوبیت نرم‌افزار‌ها بروزرسانی می‌باشد. زمانی که اپلیکیشن شما محتوا محور باشد حتما باید برنامه منظمی برای بروزرسانی نرم افزار خود در نظر داشته باشید.