WWW چیست؟

WWW چیست؟

22 بهمن 1399

WWW به معنی وب جهان گستر و مخفف World Wide Web است.

WWW سامانه اطلاعاتی از پرونده‌های ابرمتنی هم‌بسته ‌است، که از شبکه جهانی اینترنت قابل دسترس هستند.

این نشان جهانی وب توسط رابرت کایلیائو به همراه تیم برنرز لی در سال 1990 طراحی و پیاده سازی شد.

واژه وب (به معنی تار) در بسیاری از ترکیبات «اینترنتی» می‌آید. کم‌کم «وب» به‌عنوان واژه بین‌المللی جاافتاده و به منظورهای مختلفی به کار می‌رود. این واژه معمولاً به صورت اشتباه به جای اینترنت به کار می‌رود اما وب در حقیقت یکی از خدماتی است که روی اینترنت ارائه می‌شود.

وب جهان‌گستر از چهار عنصر اصلی ترکیب شده است:

  • Hypertext : فرمتی از اطلاعات که به افراد اجازه می‌دهد تا در محیط کامپیوتر با استفاده از ارتباط داخلی موجود میان دو متن از بخشی از سند به بخش دیگری از آن یا حتی سند دیگری مراجعه کنند و به اطلاعات جدیدی دسترسی پیدا کند.
  • URL : شناسه‌های منحصر به فردی که برای مشخص کردن محل حضور اطلاعات موجود روی شبکه (فایل کامپیوتری، سند یا منابع دیگر) به کار می‌روند.
  • مدل Client-Server : سیستمی که در آن نرم‌افزار یا کامپیوتر مشتری (مرورگر) از نرم‌افزار یا کامپیوتر خدمت‌گزار (وب سرور) تقاضای دریافت منابع اطلاعاتی مانند داده یا فایل می‌کند.
  • Markup Language : کاراکترها یا کدهای موجود در متن که ساختار متن وب معنایی را مشخص می‌کنند.

وب جهان گستر از لحاظ فنی نیز به دو دسته تقسیم می شود که عبارت اند از :

1 - سرور و مشتری (Client , Server)

2 - پایگاه داده (Database)

صفحه وب چیزی نیست جز یک فایل متنی بسیار ساده که با یکی از زبان‌های نشانه‌گذاری ابرمتنی نوشته شده، نیست. کاری که مرورگر به عنوان مشتری وب انجام می‌دهد آن است که تقاضای دریافت یکی از صفحات یا فایل‌ها را در قالب قراردادی استاندارد به نام پروتکل HTTP به سمت سرویس دهنده ارسال می کند. در سمت مقابل سرویس دهنده وب این تقاضا را پردازش کرده و در صورت امکان، فایل مورد نظر را برای مرورگر ارسال می‌کند. مرورگر پس از دریافت فایل ابرمتنی، آن را تفسیر کرده و به صورت صفحه آرایی شده روی خروجی نشان می‌دهد. اگر فایل ابرمتنی در جایی به فایل صدا یا تصویر پیوند خورده باشد آن‌ها نیز توسط مرورگر تقاضا شده و پس از دریافت در جای خود قرار می‌گیرند.

از لحاظ فنی هیچ دلیلی وجود ندارد که نام سایت حتماً با www آغاز شود. استفاده از پیشوند www یک توافق است که بین سازمان‌های ارائه دهنده خدمات وب انجام شده‌است تا تمامی نام‌های میزبان از یک پروتکل تبعیت کنند و به همین دلیل در تمامی مرورگر ها، عبارت www به صورت پیش فرض قبل از url یا آدرس وارد شده، قرار میگیرد.

ممنون از این که مطالعه کردید.