ابزار GTMetrix چیست؟

ابزار GTMetrix چیست؟

17 فروردین 1400

با اعلام گوگل در سال‌های اخیر که سرعت صفحات یکی از عوامل کلیدی در رتبه‌بندی نتایج جستجو است، تاکید بیشتری از قبل روی بهینه‌سازی عملکرد وب سایت داشته‌است. چندین ابزار آنلاین وجود دارند که می توان از آن‌ها برای ارایه سایت تان برای ارتقا عملکرد مورد نظر استفاده کرد؛ هر یک با قابلیت و قابلیت‌های متفاوت.

در اینجا به GTMetrix نگاه خواهیم کرد و اینکه چگونه می‌تواند به کسب‌وکار شما کمک کند. 

GTMetrix چیست؟

 این یک ابزار تجزیه و تحلیل عملکرد وب است که توسط GT.net ایجاد شده‌است که به خوبی در فضای دیجیتال برای ابزار مانیتورینگ سرعت شناخته می‌شوند.

هدف کلیدی آن تحلیل عملکرد وب سایت خود و ارائه فهرستی از توصیه‌های عملی برای بهبود آن است. 

زمانی که با GTMetrix شروع به کار کردید، نام دامنه خود را در وب سایت خود وارد کنید و بگذارید GTMetrix کار خود را شروع کنند. بعد از یک آنالیز کوتاه، شما با یک گزارش عملکرد با نمره سرعت بالای صفحه، زمان بارگذاری و اندازه صفحه کلی ارائه خواهد شد. ما همچنین با تفکیک چندین توصیه‌ سرعت صفحه‌ای به این شکل که شما چگونه می‌توانید پیشرفت کنید، ارائه میدهیم. 

با این حال، KPIs سطح بالا برای تجزیه و تحلیل روند عالی هستند، و، درک چگونگی بهینه‌سازی وب سایت ما.

در ادامه به جزئیات بیشتری میپردازیم.  

سرعت صفحه KPI

یکی ازخصوصیات اصلی GTMetrix توانایی با سرعت بالا و دسترسی آسان به شاخص‌های عملکرد کلیدی است. هنگامی که تجزیه و تحلیل کامل شد، ما زمان بارگذاری شده را فراهم کرده‌ایم، بنابراین می‌توانیم مقدار زمانی را که وب سایت در عرض چند ثانیه بارگذاری می‌شود را ببینیم.

همچنین اندازه کل صفحه را در دسترس قرار ما میدهد، بنابراین می‌توانیم اندازه کامل صفحه را در مگابایت اندازه بگیریم.

 در نهایت درخواست‌ها، به تعداد کلی دارایی‌هایی که این وب سایت در هر زمان داده‌شده استفاده می‌کند، با ارائه این اطلاعات مفید، می‌توانیم از GTMetrix برای کسب درکی جامع از عملکرد وب سایت مان استفاده کنیم. 

یکی از KPI ها در GTMetrix امتیاز سرعت صفحه است که به صورت درصد و از A به F درجه‌بندی شده‌است. در این تفکیک، یک لیست جامع از بیش از ۲۵ معیار که بر سرعت صفحه تاثیر می‌گذارند، بدست می‌آوریم. برای هر متریک، ما یک نمره از این که هر کدام عملکرد خوبی داشته باشند داده می‌شود. با استفاده از بهینه سازی تصاویر به عنوان مثال، ما می‌توانیم با استفاده از فهرست accordion برای دیدن توصیه‌ها به جزییات بیشتر کلیک کنیم.

GTMetrix لیستی از هر تصویری که در صفحه استفاده می‌شود را به ما داده و با یک توصیه در مورد این که هر تصویر چقدر می‌تواند فشرده و بهینه شود، ارائه شده‌است. در ادامه با تصویر برای بهینه‌سازی تصویر، GTMetrix جزییاتی را در مورد نوع خاصی از فشرده‌سازی تصویر توضیح می‌دهیم که باید به علاوه ایجاد تصاویر جدید و فشرده برای استفاده در وب سایت شما مورد استفاده قرار گیرد. 

علاوه بر این، هر متریک به یک اولویت داده می‌شود، از پایین تا بالا، بنابراین ما می‌توانیم اقداماتی را که باید اولویت‌بندی شوند را ببینیم. هر متریک دسته‌بندی می‌شود به طوری که ما می‌توانیم وظایف مشابه را با هم گروهی انجام دهیم و ببینیم که آیا مشکلات عملکردی با مناطق خاص وجود دارند یا خیر. این می‌تواند زمانی مفید باشد که عملکرد وب سایت شما را ارزیابی کند اگر تحلیل آشکار کند که چندین مساله از یک حوزه وجود دارند. مقوله‌های معمول شامل محتوا، CSS / JS، تصاویر و سرور هستند. 

اطلاعات سرعت صفحه گوگل(PSI)یک سرویس مشابه ارائه می‌دهد و اغلب می‌تواند با  GTMetrix اشتباه گرفته شود.

تفاوت‌های ظریفی بین این دو وجود دارد; برای مثال,GTMetrix7 سرویس تست منطقه‌ای دارد,در حالیکه PSI Geolocated است,بدین معنی که نتایج تست براساس مکان فعلی کاربرهستند.

 GTMetrixمبتنی برکتابخانه سرعتی گوگل صفحه گوگل می‌باشد. از آن زمان به بعدگوگل تغییرات متعددی را درالگوریتم امتیازدهی ایجاد کرده و نسخه متن ‌باز را به روز رسانی نکرده است. در نتیجه, ما نباید نتایج هر دو ابزار را مقایسه کنیم و سوال کنیم که چرا آن‌ ها متفاوت هستند. در نهایت,  GTMetrixازمرورگرهای حقیقی هنگام انجام تست مرورگر استفاده می‌کند, در حالیکه PSI از مرورگر های مشابه استفاده می‌کند. در نتیجه,emulators  اغلب موتورهای بسیار پیچیده و قدیمی هستند, که به این معنی است که مرورگرهای حقیقی تصویر بهتری از عملکرد وب سایت شما را فراهم می‌کنند.