ویژگی های  برنامه نویسی بلاک چین

ویژگی های  برنامه نویسی بلاک چین

27 اردیبهشت 1400

ویژگی های  برنامه نویسی بلاک چین :


بلاک چین  یک پایگاه داده یا یک دفترکل توزیع شده است که این فناوری تا پیش از سال ۲۰۰۹ که ساتوشی ناکاموتوبا ساخت بیت کوین آن را معرفی کرد، شناخته شده نبود.


فناوری که در پشت پرده به بیت کوین محبوبیت زیادی می دهد، بلاک چین است.


برنامه نویسی بلاک چین یک دفترکل توزیع شده است که می تواند توسط افرادی که به یکدیگر اعتماد ندارند برای برقراری روابط مورد استفاده قرار بگیرد.


برای این که اطلاعاتی به بلاک چین اضافه شود می بایست کاری انجام بگیرد.


برای مثال در مورد بلاک چین بیت کوین، بلاک ها که شامل اثبات های رمزنگاری شده و زمان انجام پردازش است، هر ۱۰ دقیقه توسط ماینر ها به زنجیره اضافه می شود.


اثبات رمزنگاری شده، زمان ثبت به همراه الگوریتم اثبات کار، این اطمینان را می دهد که هیچ کس نمی تواند بدون انجام کار قابل ملاحظه ای داده موجود در بلاک چین را ویرایش کند.


بنابراین بلاک چین به عنوان رکورد هایی دیجیتالی کاملا شفاف و دسترسی به آن ها ساده خواهد بود.


در بلاک چین بیت کوین شما می توانید ببینید که یک بیت کوین خاص از کجا آمده و در چه تراکنش هایی خرج شده است و در نهایت چه کسی در حال حاضر مالکیت آن را داراست.


بزرگترین ویژگی برنامه نویسی بلاک چین این است که برای انجام تراکنش ها هیچ نهاد سومی برای تایید و نظارت وجود ندارد و فقط با انجام کار در این شبکه می توانید تراکنش ها را کاملا بی طرفانه و در ازای دریافت پاداش، تایید کنید.


اما دیتابیس :


دیتابیس ها به نوعی دفترکل های مرکزی هستند که شما با استفاده از آن به مدیریت و ناظر آن اعتماد می کنید.


در دیتابیس، مدیریت سیستم است که باید به شما اجازه خواندن و نوشتن اطلاعات را بدهد.


با توجه به این که طبیعت این گونه از پایگاه داده ها مرکزی است، مدیریت و رفع ایرادات آن ساده و خروجی آن بالاست. ولی در استفاده از آن به نهادی در وسط وابسته خواهید بود که بر روی فعالیت ها نظارت دارد و کار با تایید آن انجام می شود و حتی امکان دستکاری و ایجاد تغییر در داده ها وجود دارد.


 


فرصت های شغلی برای برنامه نویس بلاک چین :


چون فناوری بلاک چین جدید است، هنوز در دانشگاه ها جا تدریس نمی شود و به همین دلیل معمولا کمپانی هایی که به دنبال برنامه نویس بلاک چین یا سایر افراد خبره در این زمینه هستند، از فریلنسر ها کمک می گیرند.


گزارش ها از سایت های فریلنسر خارجی معروف نشان داده می دهد که در چند ماه اخیر، درخواست برای برنامه نویس بلاک چین ۲,۰۰۰ درصد افزایش یافته است


ویژگی های یک برنامه نویس بلاک چین :


برنامه نویسی بلاک چین چیزی نیست که قرار باشد برای یادگیری آن وارد فضای بلاک چین شوید، بلکه باید پیش از ورود به آن یک سری اطلاعات پایه درباره علوم کامپیوتر داشته باشید.


برای مثال بیت کوین به زبان سی پلاس پلاس نوشته شده است. اتریوم از زبان برنامه نویس سی پلاس پلاس و پایتون استفاده می کند.


دیگر پلتفرم ها از زبان های جاوا، پایتون، نُد جی اس و سی شارپ پشتیبانی می کنند که همه این ها زبان های پایه برای برنامه نویسی هستند که در برنامه بلاک چین هم از همین ها استفاده می شود.


بنابراین برای گام اول، اگر در مقطعی از تحصیل هستید که می توانید رشته کامپیوتر و نرم افزار را انتخاب کنید، برای یادگیری برنامه نویسی بلاک چین گام خوبی است.


اگر بخواهیم خیلی ساده شده به بحث یادگیری برنامه نویسی بلاک چین نگاه کنیم، به شکل زیر می شود.  • یادگیری علوم پایه کامپیوتر و مفاهیم پایه برنامه نویسی

  • تمرکز روی فهم توانایی های شبکه و امنیت

  • یادگیری تکنیک های پایه وب از جمله HTML5، CSS3، JavaScript و برنامه های کاربردی فول استک

  • رفتن به سراغ این که بلاک چین چگونه کار می کند

  • شروع به افزایش مهارت ها در زمینه برنامه نویسی بلاک چین