فول استک دولوپر

فول استک دولوپر

28 اردیبهشت 1400

فول استک دولوپر به شخصی گفته می شود که درزمینه طراحی و توسعه ی front end  و back end  مهارت کافی داشته باشد . ما در این مقاله فول استک وب دولوپر را به طور کامل شرح خواهیم داد .

توسعه دهنده front end  چیست ؟

توسعه دهندگان Front End قسمت های قابل مشاهده وب سایت هایی را که کاربران می بینند و در مرورگرهای وب خود با یکدیگر تعامل می کنند ، ایجاد می کنند.

 

قسمت ظاهری یک وب سایت (یا وب یا برنامه تلفن همراه) بخشی است که کاربر می بیند و مستقیماً با آن ارتباط برقرار می کند. قسمت ظاهری با زبانهایی مانند:

HTML

CSS

Java script

HTML (HyperText Markup Language) ستون فقرات وب است. هر وب سایتی که بازدید می کنید با HTML ساخته شده است. از کلیه ساختار و محتوا مراقبت می کند.

 

CSS (Cascading Style Sheets) همان چیزی است که ظاهر HTML را در صفحه کنترل می کند. CSS رنگ ها ، قلم ها ، تصاویر پس زمینه و حتی نحوه چیدمان صفحه را تنظیم می کند (شما می توانید از CSS برای ترتیب عناصر HTML در یک صفحه به هر صورتی که می خواهید استفاده کنید ، حتی اگر با نظم آنها در HTML متفاوت باشد)

 

اکنون ، شما می توانید یک وب سایت فقط با HTML و CSS ایجاد کنید ، اما این جاوا اسکریپت است که عامل داینامیک یا متحرک بودن سایت می شود . به زبان ساده ، جاوا اسکریپت به شما امکان می دهد تعاملات و انیمیشن های پیچیده تری را اضافه کنید و حتی ساخت برنامه های وب کاملاً برجسته را ممکن می سازد.

 

به طور خلاصه ، توسعه دهندگان front از HTML ، CSS و JavaScript برای کدگذاری وب سایت ها استفاده می کنند. آنها کسانی هستند که طرح اولیه را می گیرند و از آن یک وب سایت عملکردی ایجاد می کنند. برخی از سایت ها فقط با HTML ، CSS و JavaScript ساخته می شوند. با این حال ، سایر سایت ها کد بیشتری را در پشت سایت مخفی کرده اند تا قسمت front سایت را تقویت کنند.

 

توسعه دهنده Back End چیست؟

توسعه دهندگان قسمت های آخر بخش های "back end" وب سایت ها را ایجاد می کنند که کاربران مستقیماً با آنها ارتباط برقرار نمی کنند.

 

در حالی که قسمت front همه چیزهایی است که کاربر با آن ارتباط مستقیم برقرار می کند ، قسمت back end آن بسیار بیشتر از پشت صحنه است و می تواند مزایایی نسبت به فناوری های front برای پروژه های خاص داشته باشد.

زبان هایی که در قسمت back end  یک سایت میتواند استفاده شود  مانندPHP ،  در بخش front  قابل رویت نیست و فقط طراحان و مدیران سایت قابلیت دسترسی و مشاهده آن را دارند زیرا درآن قسمت دیتا بیس ها ، سفارشات ، پرداخت ها ، اطلاعات شخصی کاربران سایت و ... حفظ و نگهداری می شوند .

امروزه بسیاری از مردم به دنبال فراگیری این رشته ی نسبتا جدید و پر طرفدار در سر تا سر دنیا می روند ! البته فول استک بودن مزایا و معایب خاص خود را دارد که در مقاله بعدی آن را به تفصیل توضیح خواهیم داد .