فریلنسری چیست ؟

فریلنسری چیست ؟

1 خرداد 1400

فریلنسر کیست ؟

فریلنسر یا آزادکار به فردی گفته می‌شود که بدون حضور در شرکت یا محل کار خود بر اساس مهارت‌ها و توانایی‌های خود در یک یا چند فیلد کاری به فعالیت بپردازد.

اما فریلنسری و دور کاری کاملا  از یکدیگر متفاوت هستند زیرا برخی شرکت‌ها برای استخدام در شرکت خود از نیروهای دورکار استفاده می‌کنند و فعالیت لازم را به آن‌ها می‌سپارند، این افراد در استخدام یک شرکت هستند و به آن شرکت تعهد دارند

فریلنسرها در استخدام یک شرکت نیستند و پس از انجام فعالیت خود و پس از تحویل کار، مسئولیتی در قبال شرکت ندارند. در واقع در شغل فریلنسری، خود فریلنسر است که کارفرمایش را تعیین می‌کند. این افراد می‌توانند به طور همزمان برای چند شرکت یا سازمان کار کنند و محدودیتی یزای آنها وجود ندارد .

به طور کلی هر فردی در صورتی که از مهارت و دانش کافی برای انجام پروژه برخوردار باشد، می‌تواند به عنوان فریلنسر مشغول به کار شود.

ابزارهای مورد نیاز برای فریلنسری :

در صورتی که افراد تمایل به پیشرفت در انجام کارهای دورکار دارند، نیاز است از ابزارهای مختلفی برای این کار استفاده کنند. استفاده از برخی از این ابزارها ضروری است و برخی از آن‌ها به افزایش بهره‌وری افراد کمک می‌کند. در ادامه این مطلب به چند ابزار ضروری و مورد نیاز برای کار فریلنسرها اشاره شده است.

ایمیل و تلفن همراه :

در حقیقت برای ارتباط با کارفرما اولین قدم این است که وسیله ارتباطی داشته باشید و در دسترس باشید. این موضوع اهمیت تلفن همراه  و ایمیل را بیش از هر چیز دیگری نشان می‌دهد.

کامپیوتر ، لپ تاپ ، گوشی هوشمند و تبلت :

برای انجام پروژه‌ها نیاز است از کامپیوتر، لپ‌تاپ یا موبایل هوشمند استفاده کنید. امروزه اکثر پروژه‌ها در فضای وب انجام می‌شود و لازم است که شما از این سیستم‌ها استفاده کنید.

دسترسی به اینترنت :

اکثر کارهایی که به صورت فریلنسری انجام می‌شود به اینترنت وابسته است و نیاز است که افراد اینترنتی با سرعت مناسب داشته باشند.

مزایای فریلنسری :

آزادی عمل :

اصلی‌ترین مزیت فریلنسر بودن آزادی عمل است. یک فریلنسر در هر زمان و مکانی که تمایل داشته باشد، می‌تواند پروژه‌های خود را انجام دهد. این افراد با در اختیار داشتن لپ‌تاپ و اینترنت می‌توانند به راحتی حتی در سفر نیز کارهای خود را انجام دهند. این افراد می‌توانند ساعت کاری شناور داشته باشند، در هر ساعت از شبانه روز که تمایل دارند کار کنند و با زمان‌بندی مناسب به فعالیت‌های خود بپردازند.

درامد بیشتر :

درآمد فریلنسرها با توجه به تخصص و کاری که در آن فعالیت می کنند، متفاوت است. هر چه قدر تخصص و مهارت شما بیشتر باشد، می‌توانید پروژه‌های بزرگ‌تر با درآمد بیشتری را انجام دهید

زمان و مکان دلخواه :

برای بعضی از انسان‌ها ایجاد تعادل بین کار و زندگی امری محال و دست‌نیافتنی است. این موضوع خصوصا درباره کارمندانی صدق می‌کند که موظفند هر روز در ساعت مشخصی در محل کار حضور داشته باشند و از مرخصی مجازی که در ماه دارند استفاده کنند. اما افراد فریلنسر با برنامه‌ریزی منظم و دقیق می‌توانند به مسافرت بروند، در کلاس‌های ورزشی و آموزشی ثبت نام کنند و حتی در هر جایی که دوست دارند، زندگی کنند.

معایب فریلنسری :

مسئولیت همه کارهای پروژه با خودتان است :

زمانی که شما به صورت فریلنسری مشغول به کار هستید، مجبورید همه کارها را به تنهایی انجام دهید،  همه مسئولیت‌ها به عهده شماست و باید بتوانید با نظارت بر کارها از انجام پروژه عقب نمانید.

نداشتن درآمد ثابت :

در روش فریلنسری شما از درآمد ثابت و مشخصی برخوردار نیستید، پس نمی‌توانید برنامه ریزی مالی دقیقی برای خود داشته باشید. بیشتر افرادی که به صورت فریلنسری کار می‌کنند با این مشکل دست و پنجه نرم کرده‌اند. اما اگر شما کارمند اداره یا شرکتی باشید هر ماه حقوق ثابتی دریافت می‌کنید و این امکان برایتان فراهم است تا برنامه‌ریزی منظم و دقیقی برای درآمد خود داشته باشید و بتوانید هر ماه مبلغ ثابتی از حقوق خود را پس انداز کنید.

نداشتن حق و حقوق قانونی برای بیمه و ... :

فریلنسرها از بیمه درمانی، بیمه تامین اجتماعی، حقوق بازنشستگی، حقوق تعطیلات و مرخصی با حقوق بهره‌مند نیستند. حتی این افراد مزایای مانند عیدی، سنوات و پاداش دریافت نمی‌کنند. فریلنسرها به میزانی که کار می‌کنند، درآمد دارند. اگر بخواهید خودتان را بیمه کنید نیز باید هزینه بیشتری برای این کار بپردازید. اما اگر کارمند شرکتی باشید، حق بیمه‌ای که پرداخت می‌کنید، بسیار کمتر است.

فریلنسر بودن هم مانند بقیه مشاغل نیاز به کسب مهارت و دانشی دارد که هر فرد به مرور زمان می‌تواند به آن مسلط شود. آموختن این مهارت‌ها به افزایش درآمد فریلنسرها کمک بزرگی می‌کند و آن‌ها را در بهبود مهارت‌های ارتباطی، افزایش اعتماد به نفس، ارتباط با کارفرمایان مختلف، جذب مشتری، توانایی زمانبندی پروژه و دریافت حق الزحمه یاری می‌رساند.