تفاوت فرانت اند و بک پاند

تفاوت فرانت اند و بک پاند

3 خرداد 1400

مفهوم توسعه وب را می توان به دو دسته کلی تقسیم نمود :


- فرانت اند دولوپر


-بک اند دولوپر


تفاوت بک اند که به آن سمت سرور یا سرور ساید نیز می گویند با فرانت اند که به آن سمت کاربر یا کلاینت ساید هم نامیده می شود مانند تفاوت ظاهر و باطن است .


یعنی ظاهر یک سایت و تمام عناصری که کاربر در صفحه مانیتور خود می بیند نتیجه کار فرانت اند یا سمت کاربر به طراحی و توسعه آن می پردازد و باطن سایت که در آن اطلاعات شخصی کاربر ، لاگین ، کامنت و ... مدیریت می شود نتیجه کار بک اند دولوپر است


تفاوت دوم در اجرای کدها می باشد . برای سمت کاربر کدنویس هیچ نیازی به اجرا کننده خاصی ندارد و همه مرورگر وب موجود رو همه کامپیوتر ها و لپ تاپ ها برای اجرای کدهای فرانت اند کافی هستند اما کدهای بک اند به این شکل نیست و برای اجرا نیاز به پردازش سمت سرور دارن که یا باید کدها به سمت سرور برده و اجرا شوند یا داخل کامپیوتر یک نرم افزار سرور مجازی مانند xzamp یا  wamp باید نصب شوند تا بتوان کدها را اجرا کرد .


 


تفاوت بعدی زبان های مورد استفاده در هر سمت می باشد در سمت کاربر یا همان فرانت اند زبان هایی مانند html – css – java script  وفریمورک هایی مثل jquery  و bootstrap  و مانند این ها برای این بخش استفاده می شود و نکته مهم این که برای این که برنامه نویس فرانت اند خوبی باشید ضروریست تا هر سه زبان و فریمورک های آن را فرا بگیرید تا پیشرفت چشمگیری داشته باشید .


 


اما بخش بک اند از زبان هایی مثل php – python – java  برای توسعه استفاده می کند و تسلط به یکی از این زبان ها به طور کامل کفایت می کند فراموش نکنید برنامه نویس خوب کسی است که یک زبان را به طورکامل مسلط باشد تا اینکه چند زبان را به طور نصفه نیمه یاد گرفته باشد .


 


در مقاله ای جدا در آینده ای نزدیک در باره هردوبخش فرانت اند  و بک اند و درآمد و راه های یادگیری بهتر آن مفصل تر صحبت خواهیم کرد .