php یا python ?

php یا python ?

5 خرداد 1400

امروز درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد که :


برای توسعه وب دو زبان php و  python را با یکدیگر مقاسه کنیم . زبان برنامه نویسی php  مدت زمان طولانیست که در ایران برای توسعه وب به کار میرود و سایت های بسیاری بر اساس آن توسعه یافته اند اما نقش پایتون را نیز نمیتوان در این حوزه نادیده گرفت .


1-زبان php با تمام قدرتمند بودنش زبان انعطاف پذیری نیست ولی پایتون برخلاف آن به دلیل معماری خاصش بسیار انعطاف پذیر است .


2-برای متبحرشدن در php زمان و تمرین عملی زیادی لازم است و نمیتوان به راحتی وارد بازار کار شد .


اما در پایتون به دلیل ساده تر بودن ان فرد با گذراندن دوره آموزش کلاسیک می تواند حتی با وجود تجربه کم وارد بازار کار شود .


3-هر دوی این زبان ها چارچوب و فریمورک های خوب و زیادی دارند که کار را برای طراحان بسیار راحتتر می کند و صد البته که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند .


 


4-کدهای php می توانند بسیار پیچیده باشند و اگر برنامه نویس کمی بی احتیاط باشد این پیچیدگی بیشتر می شود اما پایتون برنامه نویسان را به استفاده از تورفتگی مناسب مجبور می کند، به همین دلیل کمک می کند کد بسیار خوانا تر و قابل فهم تر باشد.  این امر به برنامه نویسان جدیدی که بر روی پروژه ها و کدهای دیگر توسعه دهنده ها کار می کنند بسیار مفید ودرک آنها را از کدها افزایش می دهد.


5-توشتن کد در پایتون بسیار ساده تر از php  می باشد . دلیل سادگی کدهای زبان پایتون نزدیک بودن آن به زبان انگلیسی است به طوری با داشتن سابقه کم در کد نویسی نیز می توان کدهای پایتون را درک کرد .


6-برای هر دو زبان مدیریت پکیج های وجود دارد اما در پی اچ پی هیچ پایه کدی وجود ندارد که از آن استفاده کند ولی در پایتون پکیج منیجری وجود دارد که امکان نصب ، حذف ، ارتقا و استفاده از منابع داخلی و خارجی را ممکن می سازد .


 


8- هم Python و هم php از پشتیبانی عالی جامعه برخوردار هستند. PHP از گذشته در بازار موجود است، بنابراین جامعه بزرگی از توسعه دهندگانی را شامل می شود که آماده ارائه پشتیبانی هستند.


اما با اینکه پایتون بعد از پی اچ پی معرفی شده است، با PHP بسیار نزدیک است. بسیاری از توسعه دهندگان پایتون وجود دارند و جامعه پایتون بسیار سریع در حال رشد است.


حرف آخر این که : هر دو زبان مزایا و معایب خاص خود را دارند. در حالی که PHP زبانی است که برای مدت طولانی برای توسعه وب مورد استفاده قرار می گیرد اما پایتون با سرعت بسیار بالایی در حال پیشی گرفتن از آن است.


اما در پایان نمیتوان گفت که دقیقا کدام یک را انتخاب کنید زیرا بهترین چارچوب همان چیزی خواهد بود که متناسب با نیاز پروژه شما باشد. یادگیری هر دو زبان آسان است و دارای جامعه پشتیبانی بزرگ می باشد. با این حال ، پایتون شاهد روند صعودی و تبدیل شدن به یک انتخاب محبوب تر است.