معرفی mac os monterey

معرفی mac os monterey

19 خرداد 1400

شرکت اپل در جریان مراسم مجازی WWDC 2021 جدیدترین سیستم‌عامل دسکتاپ خود با نام مک او اس مانتری (Monterey) را معرفی کرد. نام‌گذاری این سیستم‌عامل براساس مکان های مختلف کالیفرنیا انجام شده است.

این سیستم عامل (مک او اس مانتری) از ویژگی جدیدی به نام “Universal Control” پشتیبانی می‌کند . این سیستم عامل به کاربران این امکان را می دهد تا مک و آیپد خود را از طریق یک موس و کیبورد به طور همزمان کنترل کنند . کریگ فدریگی، مهندس نرم‌افزار کاربرد این ویژگی را عموم مردم به نمایش گذاشت . براساس آن کاربران می‌توانند با قرار دادن یک آیپد در کنار کامپیوتر مک، فایل‌های موجود در آیپد را با گرفتن و کشیدن در حافظه‌ی مک کپی کنند. این ویژگی امکان کشیدن و رهاکردن فایل‌ها بین دستگاه‌های مختلف را نیز در اختیار کاربران قرار خواهد داد.
مک او اس مانتری امکان پخش فایل‌های صوتی، ویدیو، فایل‌های نوشتاری آیپد یا آیفون را بر روی مک نیز امکان پذیر کرده است . این سیستم‌عامل همچنین از ویژگی میان‌بر‌‌ها که برای اولین بار در آیپد و آیفون مورد استفاده قرار گرفته بود هم پشتیبانی خواهد کرد. مرورگر سافاری در سیستم‌عامل مانتری به‌روزرسانی شده و دارای نوارابزار به روزتر و مجهزتر خواهد بود . اکنون بخش URL در صفحه‌های اکتیو مرورگر قابل دسترسی بوده وبه کاربران امکان دسته‌بندی صفحه‌ها و دسترسی به آن‌ها از قسمت نوار کناری را خواهد داد.
نسخه‌ی بتای توسعه‌دهندگان این سیستم‌عامل در حال حاضر در دسترس قرار گرفته و نسخه‌ی بتای عمومی آن در ماه جولای (تیر) منتشر خواهد شد.
دستگاه هایی که از سیستم عامل مک او اس مانتری پشتیبانی خواهند کرد :
• مک‌ بوک ایرهای سال ۲۰۱۵ به بعد
• مک بوک پروهای سال ۲۰۱۵ به بعد
• آی مک‌های اواخر سال ۲۰۱۵ به بعد
• مک مینی‌های اواخر سال ۲۰۱۴ به بعد
• آی‌مک‌ پروهای سال ۲۰۱۷ به بعد
• مک پروهای اواخر سال ۲۰۱۳ به بعد