درباره استایلوس چه می دانید ؟

درباره استایلوس چه می دانید ؟

27 خرداد 1400

برای عمیق تر شناختن استایلوس ها، بیایید چند سال به عقب بر‌گردیم. به زمانی که آیفون به عنوان یک ابزار لمسی و محبوب مطرح شد. استیو جابز، مدیرعامل اپل اعتقاد داشت که با وجود یک صفحه نمایش لمسی که کیفیت بالایی داشته باشد ، نیازی به قلم دیجیتال یا همان استایلوس نیست. اما این روزها موضوع برعکس شده و در میان وسایل جانبی پر فروش برای آیپد اپل، استایلوس هم دیده می‌شود. پس مشخص است که استایلوس در استفاده‌ی بهینه از وسایل همراه، کاملاً مفید واقع شده‌اند.
اما استایلوس‌ها یک نوع نیستند، بلکه بسته به نوع صفحه نمایش گوشی یا تبلت، باید از استایلوس مناسب استفاده کرد. نتیجه‌ی دیگری که از تفاوت استایلوس‌ها می‌گیریم، این است که برای کاربردهای مختلف بهتر است تبلت یا گوشی مناسب‌تری انتخاب کنیم که استایلوس آن، کارایی لازم را داشته باشد. به عنوان مثال تبلت سرفیس پروی 2 مایکروسافت و Venue 8 Pro کمپانی دل هر دو از استایلوس پشتیبانی می‌کنند ولی اگر طراح و هنرمند باشید، قطعاً سرفیس پروی 2 را انتخاب می‌کنید چرا که استایلوس به مراتب بهتری دارد.در ادامه به معرفی و بررسی انواع استایلوس‌ها می‌پردازیم.
استایلوس‌های خازنی
ابزارهای لمسی امروزی بیشتر از صفحات لمسی خازنی یا Capacitive استفاده می‌کنند و با نزدیک شدن انگشت به صفحه و کوچک‌ترین لمس، کار را انجام می‌دهد.در مورد استایلوس‌ها هم ارزان‌ترین و ساده‌ترین نوع، استایلوس خازنی است.
روش کار استایلوس خازنی درست مثل انگشتان شماست، به این صورت که میدان الکترواستاتیکی نمایشگر گوشی یا تبلت را بر هم می‌زند و ابزار آن را شناسایی می‌کند.
دیجیتایزر واکام
قابلیت‌های بیشتری در استایلوس مبتنی بر دیجیتایزر واکام دیده می‌شود. Wacom سازنده‌ی صفحه‌های طراحی برای هنرمندان است، اما این تکنولوژی وارد بازار مصرف‌کننده هم شده است. البته حساسیت ابزارها و حسگرهای مختلف به کار رفته نسبت به فشار متفاوت است. 
استایلوس‌های بلوتوث
استایلوس‌های بلوتوث متد جدیدی برای برقرار ارتباط با تبلت دارند: استفاده از بلوتوث که به لایه‌ی اضافی در صفحه نمایش نیازی ندارد. این نوع استایلوس‌ها در حالت پیش‌فرض عملکردی مثل یک استایلوس خازنی دارند و زمانی که با تبلت از طریق بلوتوث جفت می‌شوند، سطح فشار را به تبلت اطلاع می‌دهند. در حقیقت تبلت موقعیت استایلوس را تشخیص می‌دهد و استایلوس سطح فشار را شناسایی می‌کند.