SOLIDITY زبان برنامه نویسی بلاک چین

SOLIDITY زبان برنامه نویسی بلاک چین

27 خرداد 1400

 سالیدیتی نام زبان برنامه نویسی در شبکه اتریوم است.

سالیدیتی (Solidity) یک زبان برنامه نویسی حرفهای است که برای کار با فناوری بلاکچین و نوشتن قراردادهای هوشمند در شبکه اتریوم طراحی شده است. سالیدیتی بر اساس سایر زبانهای برنامهنویسی از جمله، C++، پایتون و جاوا اسکریپت است. اگر با این زبانهای برنامه نویسی آشنایی دارید، یادگیری زبان برنامه نویسی بلاکچین Solidity برای شما راحتتر خواهد بود.
زبان برنامه نویسی سالیدیتی یک زبان استاتیک است؛ یعنی برخلاف زبانهای دینامیک که در زمان Run میتوان کدها را بازبینی کرد، در سالیدیتی بازبینی کدها در زمان Compile امکانپذیر است. برای مثال، پایتون و جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی دینامیک هستند  در حالی که C++ یک زبان استاتیک است. سالیدیتی از این حیث مشابه C++ است.

زبان برنامه نویسی بلاک چین سالیدیتی، از ویژگی وراثت (Inheritance) برخوردار است. یعنی، توابع، متغیرها و سایر ویژگیهایی که در یک قرارداد هوشمند وجود دارد را میتوان

در قرار داد هوشمند دیگری به کار برد. Solidity یک زبان برنامه نویسی متن باز است که جامعه توسعهدهندگان آن به شدت در حال رشد است. روزانه پروژههای بسیاری با استفاده از این زبان برنامه نویسی ارائه می شود .
قراردادهای هوشمندی که با استفاده از زبان سالیدیتی نوشته میشود بر روی پردازشگر مجازی اتریوم یا Ethereum Virtual Machine اجرا میشود. این پردازشگر تنها به قراردادهای هوشمندی که بر روی آن اجرا شده ، دسترسی دارد و به جز این به هیچ اطلاعات دیگری در شبکه دسترسی ندارد.

کلاسها و کتابخانههای زیادی در سالیدیتی وجود دارند که میتوانند به توسعه یک قرارداد هوشمند توسط شما، بدون هیچ زحمتی کمک کنند. مهمترین محیط های توسعه نرم افزار (IDE) برای برنامه نویسی به زبان سالیدیتی عبارتند از:

ریمیکس  Remix

ویژوال استدیو Visual Studio (با استفاده از پلاگین)

اتر اتم Ether atom (با استفاده از پلاگین)