شرکت ماکروسافت

شرکت ماکروسافت

10 مرداد 1400

ماکروسافت یک ابر شرکت چند ملیتی است که دفتر مرکزی آن در شهر ردموند آمریکا است . این شرکت در 4 آوریل 1975 میلادی توسط بیل گیتس و پل آلن تاسیس شد و در سال 2016 به بزرگترین شرکت تولید کننده نرم افزار در جهان تبدیل شد . این شرکت علاوه بر تولید نرم افزار به نشر کتاب و دادن خدمات پست الکترونیکی می پردازد ، همچنین پر فروش ترین محصولات این شرکت شامل سیستم عامل ویندوز و نرم افزار ماکروسافت می شوند که این دو محصول بیش از 90 درصد درآمد سالانه ماکروسافت را تشکیل می دهند .


بیشترین درآمد این شرکت مربوط به سال 2010 می باشد که در آن سال ماکروسافت بیش از 62 میلیارد دلار درآمد داشت و این شرکت به بیش از  10 میلیارد دلار سود دست پیدا کرد ،همچنین دارایی این شرکت در سال 2019 به بیش از یک تریلیون دلار رسید که با این داریی ، ماکروسافت در کنار آمازون و اپل به تنها شرکت هایی تبدیل شدند که سرمایه کلی آن ها از یک تریلیون دلار هم بیشتر است .


محصولات شرکت ماکروسافت به دو دسته سخت افزاری و نرم افزاری تقسیم می شوند که مهم ترین محصولات نرم افزاری آن ویندوز و نرم افزار ماکروسافت آفیس هستند و مهم ترین محصولات سخت افزاری این شرکت هم شامل تبلت سرفیس و ایکیس باکس هستند .


فعالیت های شرکت ماکروسافت در سال 2015 به سه دسته تقسیم شدند که دسته اول فرایند های تجاری و تولیدی است که تولید نرم افزار های آفیس ، اکسچنج و اسکایپ را در بر می گیرد .دسته دوم هم بخش سرور و رایانش است که تولید ویندوز و ویژوال استودیو را در می گیرد . بخش سوم هم تولید محصولات سخت افزاری را در بر می گیرد .