رباتیک در جراحی

رباتیک در جراحی

10 مرداد 1400

امروزه رباتیک در جراحی کاربرد زیادی پیدا کرده به طوری که بیشتر عمل های جراحی توسط ربات های پیشرفته انجام می شود . استفاده از این ربات ها نه تنها باعث سهولت در کار می شود بلکه بسیاری از خطرات جراحی از بین می روند ، برای مثال احتمال خونریزی داخلی در جراحی معمولی زیاد می باشد ولی در جراحی رباتیک این خطر تقریبا به صفر می رسد.


 


روش های کنترل کردن دستگاه های رباتیک جراحی


 


این دستگاه ها به دو شیوه کنترل از راه دور کامپیوتری و کنترل از راه دور مستقیم هدایت می شوند که همه آن ها توسط انسان ها و با حرکات جراح کنترل می شوند . در روش کنترل از راه دور  جراح ربات را از طریق اینترنت یا کابل هدایت می کند ، به طوری که حرکات دست جراح روی کنترلر توسط سنسور ها گرفته شده و به بازو های رباتیک فرستاده می شوند و این بازو ها همان حرکات را روی بدن بیمار انجام می دهند .


 


لاپراسکوپی با جراحی رباتیک


 


لاپراسکوپی عملی است که در آن سوراخی در شکم بیمار ایجاد می شود و دوربینی وارد بدن بیمار می شود تا مشکلات بیمار مشخص شود . ابزار اصلی این عمل وسیله ای به نام لاپراسکوپ است که وارد بدن می شود و روربینی هم سر آن وجود دارد که در روش سنتی جراح با استفاده از دست لاپراسکوپ را حرکت می دهد ولی در روش رباتیک بازو های ربات لاپراسکوپ را گرفته و حرکت می دهند .


 


تاثیر جراحی رباتیک بر سلامت بیمار


 


در این نوع جراحی تنها چند سوراخ در بدن بیمار ایجاد می شود ولی در جراحی معمولی یک برش در سطح بدن ایجاد می شود . در نتیجه در جراحی رباتیک بیمار هم زودتر بهبود یافته و هم احتمال عفونت زخم بسیار کم می شود ، همچنین چون سطح کمتری از بدن در هنگام جراحی در معرض هوا قرار می گیرد احتمال ورود میکروب ها یا قارچ ها به داخل بدن بسیار کم می شود .


 


معایب جراحی رباتیک


 


در این نوع جراحی جراح نمی تواند بدن بیمار را لمس کند ، همچنین به علت وجود بازو های رباتیک جراح نمی تواند از کمک های خود استفاده کند . زمان استفاده از ربات ها هم می تواند طولانی تر ار جراحی سنتی باشد که همین باعث می شود تا جراح از ماده بیهوشی بیشتری استفاده کند . همین موضوع خطر جراحی را افزایش می دهد و برای بیمار هم خطر ایجاد می شود .


قیمت انجام عمل های جراحی رباتیک هم بین 1500 تا 2000 دلار است که قیمت آن نسبت به جراحی معمولی بیشتر بوده و بسیاری از مردم نمی توانند از این نوع عمل بهره ببرند .


 


دید متخصصان نسبت به جراحی رباتیک


 


بسیاری از بیمارستان های ایالات متحده از این نوع جراحی استقبال کرده اند و همچنین متخصصان رشته های جراحی به فواید این روش پی برده و از دقت عمل این دستگاه های پیشرفته بسیار راضی هستند .