زبان برنامه نویسی ++C

زبان برنامه نویسی ++C

12 مرداد 1400

زبان برنامه نویسی C++ یک زبان همه منظوره ، سطح میانی و شیء گرا است ، همچنین این زبان برنامه نویسی قابلیت های زیادی دارد . زبان C++ همراه زبان C جزو پرطرفدارترین زبان های برنامه نویسی در جهان هستند .


این زبان برنامه نویسی در سال 1979 توسط استراس تروپ ، ریاضی دان دانمارکی و به منظور بهبود و ارتقای زبان C ایجاد شد که در ابتدا (C با کلاس) نام داشت و بعد  در سال 1983 به C++ تغییر نام داد .


ایده ساخت زبان C++ در زمانی که استراس تروپ روی دکترای خود کار می کرد به ذهن وی افتاد . او به این نتیجه رسید که زبان C برای ساخت برنامه های بزرگ مناسب است ولی نمی توان از آن برای کارهای علمی استفاده کرد زیرا سرعت آن بلسیار پایین است . زبان pcpl هم با وجود اینکه سرعت بسیار بالایی داشت اما زبان بسیار ساده ای بود و قابلیت های زیای نداشت . بنابراین او با الهام گرفتن از زبان C ، زبان برنامه نویسی جدیدی ایجاد کرد که هم عمومی است و سرعت بالایی هم دارد و همچنین می توان از آن در ابعاد گسترده ای استفاده کرد .


در سال 1985 اولین نسخه زبان C++ منتشر شد و مرجع مهمی برای آن مشخص شد ، در حالی که هنوز استاندارد های رسمی ای وجود نداشت . در سال 1989 هم اولین به روزرسانی آن منتشر شد که در این نسخه ویژگی های جدیدی مانند ارث بری چندگانه ، کلاس های انتزاعی ، اعضای ایستای تابع و ... به زبان C++ افزوده شد . در سال 1990 هم راهنمای مرجع C++ عرضه شد .


تفاوت زبان C++ با زبان C


زبان C++ برخلاف زبانC  زبانی شیء گرا است و بسیاری از کلید واژه ها که در زبان C++ وجود دارند در زبان C موجود نمی باشند ، همچنین در زبان C++ به روش های متفاوتی می توان به یک متغیر مقدار مشخصی داد اما در زبان C تنها با کپی و عملگر = به متغیر ها مقدار می دهند . سرایند های زبان C++ با پسوند .h  نوشته می شوند اما در زبان C اینگونه نیست .