پینگ چیست؟

پینگ چیست؟

13 مرداد 1400

اگر از کاربران اینترنت باشید و سرعت اینترنت شما کاهش پیدا کرده باشد ، حتما باید اصطلاح پینگ به گوشتان رسیده باشد . این اصطلاح بیشتر توسط گیمر ها به گوش می رسد و شاید شما هم این واژه را شنیده باشید و از خود بپرسید که پینگ چی می تواند باشد ؟


در زبان ساده پینگ دستوری است که از آن برای اندازه گیری تاخیر زمان اتصال بین دو شبکه اینترنتی استفاده می گردد . برای مثال اگر سرعت اتصال شما به یک سرور کم باشد در اصطلاح می گوییم که پینگ کاربر بالا است و اگر سرعت آن زیاد باشد ، پینگ کاربر پایین است .


این دستور در تمامی سیستم ها قابل اجرا است و معمولا پینگی که در بازی های آنلاین اندازه گیری می شود در همان جا برای کاربر نشان داده می شود . این عدد در ایران معمولا بین 50 تا 100 میلی ثانیه می باشد و بسته به سرعت اینترنت و نوع دستگاهی که کاربر از آن استفاده می کند متغیر می باشد .


تمام فعالیت هایی که ما به صورت آنلاین انجام می دهیم از آپلود یک فایل تا استریم کردن یک کار همه به پینگ بستگی دارند . و ما با پینگ می توانیم بفهمیم که ارسال یک بسته به سرور و گرفتن پاسخ آن چقدر طول می کشد در واقع ساز و کار پینگ اینگونه است که رفت و آمد بسته های اینترنتی به زمان نیاز دارند و پینگ شما این زمان را اندازه گیری کرده و در اختیار شما قرار می دهد تا برای تاخیر آن برنامه ریزی داشته باشید . البته ساز و کار پینگ آن چنان پیچیده نیست و می توان آن را در شبکه های داخلی هم اندازه گیری کرد .


در توضیحات بالا گفته شد که هرچه پینگ شما پایین تر باشد سرعت اتصال شما به سرور و کامپیوتر مقصد بیشتر می شود ، برای مثال اگر پینگ شما بین 10 تا 40 میلی ثنیه باشد سرعت متصل شدن شما بسیار بالا خواهد بود ولی اگر پینگ شما 200 میلی ثنیه باشد می توان گفت که اتصال اینترنت شما قطع شده است . حال آیا می توان گفت که پینگ صفر هم وجود دارد ؟


داشتن پینگ صفر قطعا چیزی نا ممکن است زیرا متصل شدن به نزدیک ترین شبکه اینترنتی هم به زمان نیاز دارد حتی اگر سرعت اینترنت شما بسیار بالا باشد .