کتیا چیست و چه کاربردی دارد ؟

کتیا چیست و چه کاربردی دارد ؟

17 مرداد 1400

کتیا یک نرم افزار حرفه ای برای طراحی صنعتی است که توسط شرکت داسو در اواخر دهه 1970 تا اوایل دهه 1980 برای توسعه جت های جنگی میراژ ساخته شد . این نرم افزار در بسیاری از صنایع کاربرد دارد و اکثر طراحان صنعتی دنیا آن را قبول دارند .


از این نرم افزار می توان به راحتی سطوح و جاهای پیچیده کار را طراحی کرد . همچنین می توان قطعات طراحی شده را به دستگاه های سی ان سی داد تا دستگاه آن را درست کند . از ویژگی های مهم کتیا این است که می توان توسط آن عمل شبیه سازس را انجام داد . این نرم افزار بسیار هوشمند بوده می توان از بسیاری از قابلیت های آن استفاده کرد همچنین با استفاده از رابط های برنامه نویسی API می توان این در این برنامه برخی اعمال را تغییر داد تا سفارشی شود و کاربر بتواند بهتر از برنامه استفاده کند .


کاربرد و قابلیت این نرم افزار آنقدر زیاد است که بسیاری از شرکت های بزرگ دنیا کتیا را به عنوان نرم افزار اصلی خود انتخاب کرده اند .


درسال 1984 شرکت بوینگ این نرم افزار را به عنوان بهترین نرم افزار طراحی خود معرفی کرد و همچنین در سال هم شرکت کشتی سازی جنرال دینامیک همین کار را انجام داد . البته این پایان کار نیست ، برخی دیگر از شرکت های بزرگ دنیا مانند فورد ، ایرباس و نیسان هم از این نرم افزار حمایت کرده و آن را به عنوان بهترین نرم افزار طراحی صنعتی انتخاب کرده اند . شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید دو شرکت بزرگ خودرو سازس ایران یعنی ایران خودرو و سایپا هم از کتیا استفاده می کنند .


محیط های کاری کتیا عبارت اند از محیط مدل سازی ، محیط مدل سازی سطوح ، محیط ماشین کاری ، محیط تحلیل المان محدود و طراحی و تحلیل مکانیزم ها که در هر کدام می توان کار خاصی را انجام داد.