تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک

19 مرداد 1400

به انجام فعالیت های تجاری اعم از تبادل یا خرید و فروش محصولات از طریق شبکه های رایانه ای تجارت الکترونیک گفته می شود . در این روش تجارت نه تنها از روش های جدید اینترنتی استفاده می شود بلکه از دستگه های قدیمی مانند تلکس و تلکپی هم استفاده می کنند . این نوع تجارت باعث گسترش فناوری هایی مانند فناوری های الکترونیکی و اینترنتی می شود .


تاریخچه تجارت الکترونیک


این نوع تجارت به شکل امروزی در سال 1991 میلادی پدید آمد . از آن به بعد برای آسان سازی تجارت از تجارت الکترونیک استفاده می کردند . درواقع شروع پیشرفت تجارت الکترونیک از زمانی شکل گرفت که تیم برنرزلی مرورگر وب را راه اندازی کردند پس تاجران می توانستند از طریق آن کار خود را گسترش داده و محصولات خود را بیشتر به فروش برسانند . شاید برای شما جالب باشد که بدانید در سال 2001 بیش از 220 بیلیون دلار معاملات مالی از طریق سایت های مختلف تجاری مبادله شد و بیش از 700 میلیارد تراکنش هم توسط شرکت ها انجام گردید .


انواع تجارت الکترونیک :


1.ارتباط بنگاه و بنگاه (B2B)


2.ارتباط بنگاه و مصرف کننده (B2C)


3.ارتباط مصرف کننده ها و شرکت ها (C2B)


4.ارتباط مصرف کننده با مصرف کننده (C2C)


5.ارتباط بنگاه ها و سازمان های دولتی (B2A)


6.ارتباط بین دولت و شهروندان (G2C)


7.ارتباط بین دولت ها (G2G)


 


ابعاد تجارت الکترونیک


تجارت الکترونیک دارای سه بعد نوع محصول ، روش های تحویل و پروسه های موجود است که اگر شرکتی در بین این سه بعد همه آن ها را داشته باشد ،جزو شرکت هایی با تجارت تمام الکترونیک محسوب می گردند ولی اگر تنها بخشی از این ابعاد را داشته باشند کسب و کار آن ها جزو تجارت الکترونیک نیست .