نقش روتر در مسیریابی

نقش روتر در مسیریابی

20 مرداد 1400

روتر دستگاهی از شبکه های رایانه ای است که افراد را برای رسیدن به مسیرشان راهنمایی می کند . این مسیریاب به جای اتصال تنها دو شبکه به یکدیگر از شبکه های دیگری هم استفاده می کند برای مثال اگر سیستمی در تهران بخواهد تا به سیستمی در اهواز از متصل گردد ، اتصال آن ها به کمک روتر انجام می گیرد و در بین این دو سیستم ، کامپیوتر های دیگری هم متصل می شوند و کار اتصال دو سیستم را به هم آسان تر می کنند .


با این کار ترافیک در شبکه کمتر می شود و در نتیجه سرعت اتصال دو شبکه به هم سریع تر می گردد. روتر می تواند انواع مختلفی از شبکه را به هم متصل کند .


مسیریاب های روتر می توانند از راه های اتصال بی سیم یا فیبر نوری به شبکه های مختلف متصل گردند . همچنین این مسیریاب بر اساس استاندارد های جهانی کار می کند . همانطور که گفته شد روتر می تواند دو شبکه را طوری به هم متصل کند که ترافیک موجود در شبکه بسیار کم گردد . به این گروه از کامپیوتر ها که توسط روتر به هم متصل می گردند زیرشبکه گفته می شود .


مسیریاب ها از دو لیه عملیاتی تشکیل می شوند که عبارت اند از :


1.لایه کنترلی


2.لایه انتقالی


امنیت مسیریاب ها


شرکت های زیادی مسیریاب های دارای امنیت زیاد را تولید می کنند . که از بین این مسیریاب ها ، مسیریاب های متن باز امن تر از مسیریاب های متن باز هستند زیرا مشکلات در مسیریاب های متن باز به سرعت پیدا شده و درست می گردند .


مسیریاب ها معمولا از دو بخش اصلی سخت افزار و نرم افزار تشکیل می شوند . یکی از مهم ترین بخش های نرم افزاری مسیریاب ها سیستم عامل است . اجزای اصلی یک مسیریاب عبارت اند از بدنه ، بخش سخت افزاری ، رابط های شبکه ، سیستم عامل و رابط کاربری که حتی اگر یکی از آن ها هم کار نکند و یا نباشد مسیریاب کار نمی کند .