امنیت شبکه های حسگر بی سیم

امنیت شبکه های حسگر بی سیم

21 مرداد 1400

شبکه های حسگر بی سیم از گره های کوچکی تشکیل شده هاند که قابلیت حس کردن و پردازش اطلاعات را دارند . از این حسگر ها برای جمع آوری اطلاعات فیزیکی و سازماندهی اطلاعات استفاده می گردد . این حسگر ها اطلاعاتی مانند دما ، صدا ، رطوبت و ... را اندازه گیری و ثبت می کنند . شبکه های حسگر از دستگاه های ارزان و ساده ای درست می شوند که همه آن ها داده ها را به یک دستگاه واحد ارسال می کنند .


انواع شبکه های حسگر بی سیم :


1.شبکه های WSN زمینی


2.شبکه های WSN زیرزمینی


3.شبکه های WSN زیر آب


4.شبکه های WSN چند رسانه ای


5.شبکه های WSN موبایل


امنیت شبکه های حسگر بی سیم


امنیت این نوع شبکه ها یکی از مهم ترین موضوعات محسوب می شود که این حسگر ها از دو لحاظ امنیتی مورد توجه هستند که این دو مورد عبارت اند از حفظ حریم خصوصی و احراز هویت گره ها .


اکثر تکنیک های موجود برای تامین امنیت حسگر ها نامناسب هستند زیرا با این روش ها  احتمال تشخیص نفوذ در این دستگاه ها بسیار پایین می آید . برای افزایش امنیت این حسگر ها باید از هرگونه کار اضافی که در سیستم صورت می گیرد جلوگیری کرد . برای انجام این کار باید از کمترین حافظه در حسگر ها استفاده کرد همچنین باید از پروتکل های ارتباطی سبک تر استفاده شود .


چالش های شبکه های حسگر بی سیم


از چالش های این حسگر ها می توان به تقاضای پهنای باند بیشتر ، مصرف زیاد انرژی و پیدا کردن تکنیک های پردازش اطلاعات و فشرده سازی آن ها اشاره کرد .