چگونه امنیت یک سایت را تامین کنیم؟

چگونه امنیت یک سایت را تامین کنیم؟

3 مهر 1400

امروزه بیشتر مردم در سراسر دنیا از اینترنت استفاده می کنند . هر وب سایتی که کاربران وارد آن می شوند ، باید از امنیت کافی برخوردار باشد و گرنه هکرها به راحتی سایت را هک کرده و از اطلاعات کاربران سوئ استفاده می کنند . همچنین یک هکر می تواند اثرات جبران ناپزیری روی یک سایت بگذارد . حالا سوال این جاست که منظور از امنیت یک وب سایت چیست ؟


به کارهایی که مسئولان یک سایت انجام می دهند تا هیچ کس نتواند در سایت مشکلی ایجاد کند ، امنیت سایت گفته می شود . این امنیت می تواند شامل تامین امنیت سرور ، امنیت شبکه ، امنیت اینترنت و ... باشد که همه این موارد باید مورد توجه قرار گیرند .


معمولا وب سایت های بزرگ دنیا باید از امنیت بالاتری برخوردار باشند ، زیرا این سایت ها شناخته شده ترند پس افرادی هم به دنبال خرابکاری در این سایت ها هستند . برای وب سایت های بزرگ معمولا از زبان پی اچ پی استفاده نمی گردد زیرا این زبان از امنیت خوبی برخوردار نیست ، ولی می توان از زبان های دیگری مانند جاوا یا پایتون برای این کار استفاده کرد . حالا شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشد که چرا برای همه سایت ها از زبان های برنامه نویسی پیشرفته استفاده نمی شود ؟ به علت این که ساخت سایت با جاوا یا پایتون بسیار پر هزینه تر از ساخت سایت با پی اچ پی است به همین دلیل برای سایت هایی که زیاد در معرض خطر نیستند از این زبان ها استفاده می گردد .


روش های تامین امنیت وب سایت تامین امنیت هاست سایت : امنیت هاست برای یک سایت بسیار اهمیت دارد . سعی کنید برای سایت خود هاست هایی را انتخاب کنید که شرکت هاستینگ امنیت آن ها را تضمین کرده باشد . اگر دیدید که یک هکر از طریق هاست به سایت شما حمله کرده ، به شرکت هاستیگ مراجعه کرده و امنیت هاست خود را بالا ببرید .


1. استفاده از منبع اینترنت امن : معمولا اینترنت عمومی نسبت به اینترنت شخصی از امنیت پایین تری برخوردار است پس سعی کنید تا از منبع اینترنت شخصی برای سایتتان استفاده کرده و از امنیت آن هم مطمئن شوید .


2. استفاده از سیستم عامل امن : یک سیستم عامل امن بسیار اهمیت دارد ، پس بهتر است تا برای هاست سایتتان از سیستم عامل لینوکس استفاده کنید .


3. تهیه سیستم مدیریت محتوا یا قالب سایت از جای معتبر : این کار برای امنیت سایت شما بسیار اهمیت دارد . بهتر است تا از سیستم های مدیریت محتوا استفاده نکنید ، زیرا این سیستم ها به هیچ وجه از امنیت خوبی برخوردار نیستند پس اگر امنیت برای شما اهمیت دارد باید با کدنویسی سایت درست کنید و برای تهیه قالب وی سایت هم باید به سایت های امن مراجعه کنید تا هکرها از شما سوء استفاده نکنند .


4. تامین امنیت سایت در برابر ربات های اسپمر : این نوع ربات ها وارد وب سایت ها شده ، عیب های آن ها را پیدا می کنند و اقدامات خرابکارانه خود را انجام می دهند . البته شما می توانید با راهکارهایی ساده از ورود ربات ها به سایتتان جلوگیری کنید .


5. تعین محدودیت برای دسترسی کاربران و محافظت از پنل مدیریت : شما می توانید با اعمال محدودیت هایی مانند آی پی امنیت سایت خود را تا حدودی تضمین کنید . همچنین محافظت از مسیر پنل مدیریت خود و گذاشتن رمزی که ساده نباشد بسیار توصیه می شود . توجه داشته باشدی که سایت شما نباید باگ داشته باشد وگرنه هکرها به راحتی به سایت شما دسترسی پیدا می کنند .


6. گرفتن گواهی نامه SSL : اگر سایت شما این گواهینامه را داشته باشد ، الگوریتم های پیچیده ای از آن محافظت کرده و اطلاعاتی که بین سایت شما و کاربران رد و بدل می شود با این الگوریتم ها پوشش داده می شوند و هیچ کس نمی تواند به این اطلاعات دسترسی داشته باشد . همچنین وقتی یک هکر بخواهد تا به سایت شما نفوظ کند ، با این الگوریتم های پیچیده مواجه می شود .